Nietolerancja pokarmowa

Wybrane przykłady wyleczeń pacjentów OTC

Lista badanych produktów

 

Osoby cierpiące na dolegliwości ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, zaparcia, nudności, biegunki itp.), u których badania endoskopowe (gastroskopia, kolonoskopia) wypadły prawidłowo, a dolegliwości utrzymują się nadal, często cierpią na nietolerancję pokarmową nie wiedząc o tym. Nietolerancja pokarmowa powoduje uruchamianie przez składniki pokarmowe, na które występuje nietolerancja,  specyficznych reakcji metabolicznych. Pojawia się, gdy organizm nie potrafi strawić lub wchłonąć danego składnika pokarmowego. W przeciwieństwie do alergii, w których uczestniczą przeciwciała z grupy IgE związane z układem odpornościowym, w nietolerancji pokarmowej są to przeciwciała z IgG.

 

Objawy nietolerancji pokarmowej mogą pojawić się w każdym wieku i trwać latami, z czego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy. Oprócz zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, zaparcia, uporczywe wzdęcia brzucha), mogą pojawić się także zmiany skórne (wyprysk, świąd, zaczerwienienie skóry), czy dolegliwości układu oddechowego (katar, uczucie zapchanego nosa), ale także PRZYBIERANIE NA WADZE pomimo niskiej kaloryczności diety, CHUDNIĘCIE, zaburzenia snu, migrenowe bóle głowy i inne.

 

 

Wielu z nas cierpiąc na migreny uważa, że to wynik przemęczenia, stresu. Robimy szereg badań (m. in. TK głowy), które wypadają prawidłowo. W takim wypadku bardzo często wystarczy zrobić test nietolerancji pokarmowej. Jeżeli okaże się, że nie tolerujemy pewnych składników czy produktów i wykluczymy je z naszej diety przy pomocy lekarza oraz dietetyka, dolegliwości ustąpią już po kilku tygodniach. Wykonanie testu nietolerancji pokarmowej i zastosowanie diety eliminacyjnej, pozwala w pełni powrócić do zdrowia i zapomnieć o męczących nas długimi latami dolegliwościach.

 

 

Z przygotowaniem posiłków diety eliminacyjnej nie powinniśmy mieć większych kłopotów. W sklepach ze zdrową żywnością, a nawet w hipermarketach dostępne są zamienniki nietolerowanych przez nas składników pokarmowych. Nie obawiajmy się także, że do końca życia będziemy musieli stosować dietę eliminacyjną. Po kilku miesiącach jej przestrzegania, stopniowo wprowadza się nietolerowane przez nas składniki czy produkty. I chociaż wymaga to od nas pewnych wyrzeczeń, warto być konsekwentnym, aby po pewnym czasie wrócić do pełni zdrowia, o czym przekonało się już wielu pacjentów Centrum Leczenia Otyłości OTC.