Skuteczne odchudzanie

O skutecznym odchudzaniu mówią i piszą wszyscy. Najczęściej jednak omawiane są tylko sposoby i metody prowadzące do uzyskania normy wagowej, co uważane jest za skuteczne odchudzanie pacjenta.


Tymczasem słowo skuteczne powinno znaczyć odchudzenie trwałe, czyli stabilizację wagi. Aby osiągnąć efekt skutecznego odchudzania, niezbędne jest prowadzenie pacjenta w dwóch etapach leczenia: wyrównawczym i stabilizacyjnym. To właśnie ten ostatni decyduje o skuteczności naszej metody, tj. o jej trwałości. Odchudzenie pacjenta tylko do jego normy wagowej (niezależnie od stosowanej metody) nigdy nie będzie skuteczne. Zaowocuje ono bowiem odwrotnym skutkiem, tzn. dostarczeniem zapasowych kilogramów po jego zakończeniu (efekt jojo) - jako odpowiedz mózgu na zmniejszenie kaloryczności diety poniżej zapotrzebowania dobowego pacjenta. Z tego powdu tak ważna jest odpowiednia diagnostyka i właściwe określenie kaloryczności diety, by kuracja odbyła się bez efektu jojo.


Skuteczne odchudzanie to odchudzanie trwałe, a to może zapewnić tylko właściwe przeprowadzenie II etapu stabilizacyjnego - w oparciu o dokładne badania diagnostyczne, pod okiem lekarza i specjalisty dietetyka. Aby odchudzanie było skuteczne nasz mózg musi zaakceptować cały proces normalizacji wagi i jej stabilizacji po zakończonej kuracji.


Dowodem skutecznego odchudzania jest również likwidacja nadmiaru tkanki tłuszczowej wisceralnej, odpowiedzialnej za zespół metaboliczny, a tym samym wyraźna poprawa naszego stanu zdrowia, a nie tylko zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej podskórnej, która stanowi jedynie defekt kosmetyczny. Stąd też niezbędny jest jej pomiar przed rozpoczęciem kuracji, jaki i po jej zakończeniu. Odchudzanie jest skuteczne, gdy pacjent kończący kurację dwuetapową, pozbył się groźnej dla zdrowia tkanki tłuszczowej wisceralnej.


Zapewniam Państwa, iż przeprowadzone pod naszym okiem leczenie odchudzające będzie skuteczne.dr n. med. Ewa Fenc - Czajka