Otyłość u dzieci i młodzieży

Współcześnie mamy do czynienia z epidemią występowania otyłości u dzieci i młodzieży, jest to poważny i narastający lawinowo problem zdrowotny, nazywany coraz częściej „Epidemią naszych czasów”.

Bezpośrednią przyczyną otyłości u dzieci jest nadmierna w stosunku do zapotrzebowania podaż energii z pożywienia, czyli nieprawidłowa dieta obfitująca w tłuste smażone potrawy, słodycze i potrawy typu „Fast-food”. Otyłości u dzieci nie możemy lekceważyć, ponieważ nieleczona lub niewłaściwie leczona, powoduje występowanie często nieodwracalnych powikłań, z którymi dziecko będzie musiało borykać się przez całe swoje młode oraz dorosłe życie.

Najczęstsze powikłania otyłości u dzieci to między innymi:
-   skłonność do alergii,
-   chrapanie oraz bezdech nocny,
- nieprawidłowości przeciążeniowe w układzie kostno-stawowym (np. deformacje szkieletu, zmiany w stawach, głównie biodrowych i kolanowych).
Nieleczona otyłość jest także przyczyną chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, kamicy nerkowej, otłuszczenia wątroby i wielu innych chorób, które mogą zagrażać życiu.

 

Aby nie doszło do rozwinięcia się powikłań związanych z otyłością, musimy ją właściwie leczyć. Podstawowym i koniecznym sposobem leczenia, niezależnie od rodzaju otyłości jest odpowiednio dobrana dieta pod względem kalorycznym oraz aktywność fizyczna. Dobór kaloryczności można określić poprzez wykonanie badania mającego na celu określenie dobowego zapotrzebowania kalorycznego z uwzględnieniem płci, wieku, budowy ciała oraz aktywności fizycznej które wykonywane jest w Centrum Leczenia Otyłości OTC w Szczecinie. Prawidłowo ułożona dieta odchudzająca musi dostarczyć dziecku niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ilości podstawowych składników odżywczych (głównie białek, tłuszczów i węglowodanów). Należy również mieć cały czas na uwadze specyfikę dietetyki dzieci uwzględniającą procesy rozwoju i wzrastania.
 

Każde dziecko otyłe powinno być odchudzane pod opieką lekarza.