Zobaczyć zmianę

Walkę ze zbędnymi kilogramami można określić jako drogę zmierzającą w ściśle określonym kierunku. Decydując się na kurację odchudzającą obieramy sobie cel, do którego będziemy dążyć, zgadzamy się na wyrzeczenia, kładziemy nacisk na aktywność fizyczną, motywowani pragnieniem uzyskania szczupłej sylwetki.

 

 

Istnieje wiele technik i metod pomocnych w walce ze zbędnymi kilogramami, dzięki którym łatwiej jest wprowadzić w nasze życie zmiany i dostosować się do nich. Jedną z takich metod, od dawna stosowanych z wielką skutecznością w odchudzaniu jest wizualizacja. Nauka postrzega wizualizację jako tworzenie planów, dokładnych wyobrażeń naszych działań i naszej sylwetki jeszcze przed ich realizacją.

 

 

 

Ten specyficzny rodzaj autosugestii polega więc na wyobrażaniu sobie sytuacji, ucząc się tym samym prawidłowych zachowań przybliżających nas do osiągnięcia wymarzonego celu. W ten sposób możemy sobie wyobrazić swoje ciało po schudnięciu, oraz wyobrazić sobie siebie wybierającego spacer z psem, zamiast tabliczki czekolady. Należy pamiętać, że aby metoda wizualizacji przyniosła pożądane rezultaty należy skupiać się przede wszystkim na wyobrażaniu sobie kolejnych działań, które podejmiemy, a nie tylko rezultatu końcowego (np. idę na zakupy, przechodzę obok regału ze słodyczami, nie biorę jednak nic z półek, kierując się w stronę regału ze zdrową żywnością).

 

 

Wyobrażanie sobie takich sytuacji pomaga nam ułożyć plan działania i utrwalić go w pamięci, przewidzieć ewentualne przeszkody i przygotować się do ich pokonania. Wyobrażajmy sobie również emocje, które będą nam towarzyszyć (np. chęć zjedzenia tortu na przyjęciu, lub radość ze straconych kilogramów). Dzięki temu obrazy, które tworzymy będą żywsze i barwne, a my będziemy mieli szansę oswoić się z własnymi emocjami. Im bardziej szczegółowe będzie nasze wyobrażanie, tym większa stanie się również nasza motywacja do podjęcia działania i zbliżenia się do celu naszych starań.

 

 

Pamiętajmy jednak o tym, aby wyznaczając sobie cel kierować się swoimi realnymi możliwościami, nie zaś modą czy wzorcami lansowanymi przez media. Ważną częścią wyznaczania sobie realnego celu jest ujrzenie swojego odbicia w lustrze wyszczuplającym. Dzięki temu możemy zobaczyć konkretnie SIEBIE w nowej sylwetce, zapamiętać ten obraz i obrać go sobie za cel. Tak przeprowadzona wizualizacja zwiększa efektywność działań, naszą wytrwałość i konsekwencję, wzmacnia koncentrację i aktywuje siły twórcze umysłu.


 

Ćwiczenia polegające na wizualizacji nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, a są jedną z najważniejszych rzeczy, które pomogą nam urzeczywistnić marzenia, dlatego nie zaniedbujmy jej i pomóżmy sami sobie osiągnąć wspaniałą sylwetkę!