Bóle kolan - Pacjent 56 lat

Pacjent w młodości czynnie uprawił sport (rzut kulą). Od 30 roku życia praca biurowa, zero aktywności fizycznej (praca siedząca , samochód). Stopniowo przybierał na wadze.

Dodatkowo przybrał na wadze po rzuceniu palenia, oraz po 4 tygodniowej głodówce z następnym efektem jo-jo przeprowadzonej w jednym ze szpitali z powodu otyłości nie poddającej się dietom.

Pacjent oczywiście miał duży efekt jo-jo w następnym roku gdyż jest to naturalna „obrona mózgu” po długotrwałych głodówkach. Głodówki są wrogiem leczenia otyłości.

 

Podczas pierwszego badania: 

  • Ciężar ciała- 189,6
  • Wzrost- 167
  • BMI- 68

 

 

Zgłosił się z bardzo silnym bólem stawów kolanowych nie ustępującym po silnych lekach przeciwbólowych. Z uwagi na ciężki stan ogólny nie zakwalifikowany do operacji kolan.

Z zaleceniem utraty masy ciała o 10% jako przygotowanie przedoperacyjne. Zastosowano leczenie dietetyczne 1700 kalorii na dobę oraz nieograniczoną ilość warzyw niskokalorycznych.

Pacjent po 14 miesiącach leczenia schudł 36,3 kg a stan ogólny znacznie się poprawił. Ustąpiły obrzęki kończyn, zaczął poruszać się o jednej kuli łokciowej (poprzednio 2 kule pachowe).

W czasie pobytu na wczasach zatańczył z żoną- co opowiadał z wielką dumą i satysfakcją.

 

Bóle stawów kolanowych ustąpiły prawie całkowicie, z uwagi na znaczne ich zniekształcenie został zakwalifikowany do zabiegu ortopedycznego. Po 14 miesiącach leki zostały znacznie zredukowane.

Stan ogólny pacjenta znacznie się poprawił.