Zdrowy Talerz wg Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego.

ZDROWY TALERZ

Amerykańskie Towarzystwo Żywieniowe (USDA) 2 czerwca 2011 roku opublikowało nowe zalecenia dietetyczne dla społeczeństwa amerykańskiego, mające na celu chronienie ich przed coraz powszechniej występującymi chorobami dietozależnymi.

 Od 3 czerwca 2011 roku Centrum Leczenia Otyłości w Szczecinie jako pierwsze w Polsce wprowadziło te zalecenia również w profilaktyce swoich pacjentów.  

 

 

Zachęcamy również osoby zdrowe, dbające o zdrowie i kondycję psychofizyczną do korzystania z dietetyki opartej na zasadach, które są prowadzone przez specjalistów OTC. Nowy model żywieniowy nazywany „Mój talerz” jest skierowany do wszystkich, zarówno zdrowych o prawidłowej wadze jak i z nadwagą czy otyłością, do wegetarian i tych co jedzą mięso i jego przetwory.

 

Nowy model żywieniowy „Mój talerz” ma zastąpić model piramidy żywieniowej. Wielu ekspertów uznaje, iż jest on znacznie bardziej przejrzysty i łatwiejszy w zastosowaniu. Stary model żywienia (piramida) dostarczał zbyt dużo informacji, w których przeciętny człowiek mógł się pogubić. Nowy model jest tak prosty, iż można zacząć go stosować od razu, bez zbędnego analizowania. Zakłada on aktywną zmianę zwyczajów żywieniowych społeczeństwa przy użyciu najnowszych taktyk perswazji. W osiągnięciu zamierzonych celów dietetycznych żywienie jest tylko połową programu. Należy do niego dołączyć również program motywacyjny zachęcający do „ruszania się”.