List dla pacjentów rozważających przeprowadzenie diety oczyszczającej.

Szanowni Państwo,

Diety oczyszczające nie są dietami odchudzającymi, chociaż taki efekt dają. W czasie ich stosowania dokonuje się bowiem proces leczniczy.

Diety oczyszczające są bardzo nisko kaloryczne 400 – 600 kcal na dobę (półgłodowe), stąd podobnie do głodówek leczniczych grożą efektem jo-jo. Nie można więc ich stosować dla osób z zaburzeniami łaknienia. U osób, które kończą diety oczyszczające (podobnie jak i głodówki lecznicze), konieczna jest dalsza opieka lekarza doświadczonego w tym sposobie leczenia, który poprzez diety przejściowe przeprowadzi pacjenta do zdrowego żywienia, a także pokieruje właściwie dobraną kalorycznością diet, aby uniknąć efektu jo-jo. U osób cierpiących na choroby przewlekłe wskaże również w zależności od choroby jak długie powinny to być okresy leczenia i jak często stosować wstawki diet oczyszczających w przyszłości.

Tylko kuracja pod okiem doświadczonego w tym sposobie leczenia lekarza da oczekiwane rezultaty.

Stosowanie tego typu diet „na własną rękę” w oparciu o przeczytaną książkę lub przepisy od przyjaciół, uważam za szkodliwe i często niebezpieczne dla zdrowia. Sytuację można porównać do tej, gdy chcemy zbudować samodzielnie dom trzymając w ręku książkę budowlaną.

Nie postępuje tak człowiek rozsądny. Nie można eksperymentować na swoim organizmie- zbyt cenny jest dla nas.

 

Dr n.med. Ewa Fenc- Czajka